Skip to content. Skip to main navigation.

H&S Dean’s Award

Established in 1975, the Dean’s Award recognizes the efforts of exceptional teachers in the School of Humanities and Sciences. The award is given for excellence in graduate education, achievements in teaching, and first years of teaching at Stanford.

2011-2012
Donald Kennedy, Human Biology
John Perry, Philosophy
Justin Grimmer, Political Science
Michelle Karnes, English
Ran Abramitzky, Economics
Jennifer Schwartz, Chemistry
James Fearon, Political Science

2010–11
Hazel Markus, Psychology
Ken Schultz, Political Science
Dan Edelstein, French & Italian
Anthony Wagner, Psychology

2009–10
Mark Mancall, History
Stephen Sohn, English
                         
2008–09
Joshua Cohen, Political Science
David Laitin, Political Science
James Nelson, Biology
Albert Dien, East Asian Languages & Cultures
Elizabeth Tallent, English
Ian Morris, Classics
Nadeem Hussain, Philosophy

2007–08
Cécile Alduy, French & Italian
Jeremy Weinstein, Political Science
Michael Rosenfeld, Sociology
Justin Dubois, Chemistry
Zephyr Frank, History
Robert Gregg, Religious Studies
Alexander Fetter, Physics

2006–07
Roland Greene, English/Comparative Literature
Stephen Shenker, Physics
Gabriella Safran, Slavic
Jennifer Eberhardt, Psychology
Jeremy Bailenson, Communication
Robert Crews, History
Morris Zelditch, Sociology

2005–06
James Reichert, Asian Languages
Greg Brumfiel, Mathematics
Vered Shemtov, Jewish Studies
James Watanabe, Hopkins Marine Station
Pavle Levi, Art & Art History
Jeanne Tsai, Psychology
David Abernethy, Political Science

2004–05
Jennifer Trimble, Classics
Peter Sells, Linguistics/Asian Languages
Martha Cyert, Biological Sciences
Ramzi Salti, Stanford Language Center
Ravi Vakil, Mathematics
Jean Oi, Political Science
Benoit Monin, Psychology
Tim Stearns, Biological Sciences

2003–04
Lanier Anderson, Philosophy
Ian Fisher, Applied Physics
Denise Gigante, English
Jonathan Levin, Economics
Michael McFaul, Political Science
Steve Sano, Music

2002–03
Krista Lawlor, Philosophy
Pamela Lee, Art & Art History
Seth Lerer, English/Comparative Literature
Momoyo Kubo Lowdermilk, Language Center
Norman Naimark, History
John Shoven, Economics
Michael Tomz, Political Science
Guenther Walther, Statistics
Charles Yanofsky, Biological Sciences

2001–02
Ralph Cohen, Mathematics
Amir Eshel, German Studies
John Gabrieli, Psychology
Stephen Haber, Political Science
Amir Weiner, History
Hong Zeng, Asian Languages

2000–01
Chris Bobonich, Philosophy
Hisayo Lipton, Asian Languages
Joseph Manning, Classics
Richard Roberts, History
Scott Sagan, Political Science
Thomas Wandless, Chemistry

1999–2000
John Fox, Applied Physics
Simon Jackman, Political Science
Eric Kool, Chemistry
Joshua Landy, French & Italian
Paula Moya, English
Leon Simon, Mathematics

1998–99
Mark Denny, Hopkins Marine Station
Brad Gregory, History
Yoshiko Matsumoto, Asian Languages
Stephen Orgel, English
Paul Wender, Chemistry
Phil Zimbardo, Psychology

1997–98
Laura Carstensen, Psychology
Pat Jones, Biological Sciences
John L’Heureux, English
Robert Pecora, Chemistry
Jennifer Summit, English
Gregory Wait, Music

1996–97
Patricia Burchat, Physics
Judy Goldstein, Political Science
James Gross, Psychology
Andrea Nightingale, Comparative Literature/French & Italian
Timothy Stearns, Biological Sciences

1995–96
Brigitte Cazelles, French & Italian
Albert Gelpi, English
Hans Gumbrecht, Comparative Literature/French & Italian
Van Harvey, Religious Studies
Thomas Nechyba, Economics

1994–95
John Bender, English
Rina Greenhill, Slavic
John Griffin, Chemistry
Jan Krawitz, Communication
Martin Fejer, Applied Physics
Claude Steele, Psychology

1993–94
Sandy Fetter, Physics
Charles Lyons, Drama
Michael Martin, Statistics
Clifford Nass, Communication
Mary Louise Roberts, History
Peter Godfrey-Smith, Philosophy

1992–93
David Abernethy, Political Science
Anindia Adhikari, Statistics
Harry Elam, Drama
Thomas Hare, Asian Languages
Matthew Kahn, Art
Condoleezza Rice, Political Science
John Ross, Chemistry
James Sheehan, History
Sylvia Yanagisako, Anthropology

1990–91
Hans Andersen, Chemistry
Timothy Bresnahan, Economics
Jay Fliegelman, English
Stephen Haber, History
Stephen Krasner, Political Science
Sharon R. Long, Biological Sciences
Lee Ross, Psychology
Sylvia Wynter, Spanish & Portuguese

1989–90
Joel Beinin, History
Blas Cabrera, Physics
Adrienne Martin, Spanish & Portuguese
Robert Sapolsky, Biological Sciences
Edward Soloman, Chemistry
Mary Waek, English

1988–89
Peter Gailson, Philosophy
Terry L. Karl, Political Science
Susan K. Nolen-Hoeksema, Psychology
Mary L. Pratt, Spanish & Portuguese/Comparative Literature
Alexander Stewart, Drama

1987–88
Russell A. Berman, German Studies
Michael Boskin, Economics
John W. Etchemendy, Philosophy
Wray H. Huestis, Chemistry
David M. Kennedy, History
Robert W. Staiger, Economics
Sharon R. Long, Biological Sciences

1986–87
John Pencavel, Economics
John Perry, Philosophy
Richard Scott, Sociology
John B. Wilson III, Drama
Richard Zare, Chemistry

1985–86
Michael Fayer, Chemistry
Eckart Förster, Philosophy
Harold Kahn, History
Sabine MacCormack, History
Ronald Rebholz, English
Kristine Samuelson, Communication

1984–85
Nancy S. Kollmann, History
Debraj Ray, Economics
J. Dirk Walecka, Physics
Robert Osserman, Mathematics
Nancy H. Packer, English

1983–84
Martin Evans, English
Lyman Van Slyke, History
Phoebe Ellsworth, Linguistics
Steven Kerckhoff, Mathematics

1982–83
Jody L. Maxim, Art
Richard W. Holm, Biological Sciences
Malcolm Beasley, Applied Physics

1981–82
Steven G. Boxer, Chemistry
Anne K. Mellor, English
Ivan A. Sag, Linguistics
Richard D. Schupbach, Slavic
David E. Wellbery, German

1980–81
John Rick, Anthropology
James P. Collman, Anthropology
Paul S. Seaver, History
David J. Danelski, Political Science

1979–80
John L’Heureux, English
Brigitte Cazelles, French
Paul Robinson, History
Merrill Carlsmith, Psychology

1978–79
Kenneth Fields, English
Carl Degler, History
William Durham, Anthropology
Edward Smith, Psychology
Mary Sunseri, Mathematics
Joseph Van Campen, Slavic
Stanley Wojicicki, Physics

1977–78
Isabelle Abbott, Biology
Albert Elsen, Art
Estelle Freedman, History
Gene Golub, Computer Science
Albert Guerard, English
James Liu, Asian Languages
Scott Pearson, Food Research Institute
Robert Polhemus, English
Melvin Schwartz, Physics
Alan Schwettman, Physics
David Siegmund, Statistics
Morris Zelditch, Sociology

1976–77
David Abernethy, Political Science
Barton Bernstein, History
Michael Bratman, Philosophy
William Chance, English
Bernard Cohen, Sociology
William Leben, Linguistics
Diane Middlebrook, English
Julius Moravcsik, Philosophy
Rupert Miller, Statistics
Wayne Vucinich, History
Ward Watt, Biology
Terry Winograd, Linguistics/Computer Science

1975–76
Donald Abbott, Biology
John Brauman, Chemistry
William Clebsch, Religious Studies
Helene Foley, Classics
William Little, Physics
Carolyn Lougee, History
Antony Raubitschek, Classics
Ronald Rebholz, English
Jesse Rosse, Economics
M. Max Schiffer, Mathematics
Robert Simoni, Biology
William Todd III, Slavic
Arthur Wolf, Anthropology

Featured H&S Stories